Na naší škola jsme začali s hnutím spolupracovat v roce 1994. V lednu 1997 navštívila paní Běla Gran Jensen s PhDr. Lenkou Štětinovou z Kanceláře prezidenta republiky naši školu poprvé. Beseda se žáky byla pro ně povzbuzením do další práce. Od té doby jsme ve škole přivítali již celou řadu významných osobností a návštěv, které se "Stonožkou" souvisí.

Vyvrcholením pro nás bylo 7.prosince 1997, kdy jsme ve škole přivítali za účasti kanadského velvyslance děti z kanadského Toronta. Děti přijely účinkovat na vánoční stonožkový koncert. Kanaďané bydleli v rodinách našich žáků. Díky grantu z kanadského velvyslanectví, zlevněným letenkám od ČSA a podpoře několika rodičů jsme o rok později se 16 žáky odletěli do kanadského Toronta my. Strávili jsme tam 10 nezapomenutelných dní. Bydleli jsme v rodinách. Kanaďané pro nás měli tak nabitý program, že jsme se vrátili zcela vyčerpaní. Navštívili jsme mimo jiné indiánskou show POW WOW, byli jsme v indiánské škole, v divadle, kině, v Baťově muzeu, kde nás osobně přivítla paní Baťová. Vyjeli jsme na nejvyšší věž světa CN Tower, navštívili Niagarské vodopády. Jeden den jsme strávili ve vědeckém centru Omnimax a navštívili Royal Ontario Museum. Celý zájezd byl pro žáky nesmírným přínosem a vznikla nádherná přátelství na celý život.

V roce 1999 se naši žáci setkali jako zástupci hnutí s generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem.

Na "Stonožkové týdny"se děti již dopředu těší. Náplní těchto podzimních týdnů jsou u nás již tradičně vernisáže výstav prací všech žáků naší školy. V roce 1998 malovaly děti na téma "Děti z Kladské Josefu Ladovi", v roce 1999 "Mistr Theodorik našima očima a rukama" a v říjnu 2000 "Praha - evropské město kultury roku 2000 očima žáků ZŠ Kladská".V roce 2001 navštívili všichni žáci školy výstavu "10 století architektury" a své dojmy výtvarně ztvárnili. Výsledkem byla další úspěšná výstava. Ve šk. roce 2002/2003 jsme se společně s dětmi věnovali desetiletému výročí vzniku České republiky. Vernisáž výstavy proběhla za účasti 60 kosovských dětí 17.prosince 2002. Tyto děti se přijely podívat, jak jejich kamarádi získávají peníze na pomoc druhým, jak získali peníze na obnovu jejich školy v Braine. Během těchto týdnů získali žáci naší školy celkem 150 000.-Kč, kterými pomohly svým postiženým kamarádům. Skvělé je, že na vernisáže přichází čím dál více rodičů, kteří tím své děti podpoří. Žáci vždy se vším velice ochotně pomáhají, neustále vymýšlejí, čím ještě mohou pomoci.

Věřím, že děti budou mít i nadále tak velký zájem o pomoc druhým. Na závěr každé naší akce je dětem odměnou ten krásný pocit, co samy pro své postižené kamarády dokázaly...

 

Mgr. Kateřina Vávrová