Školní rok 1967/1968

V jazykových třídách je 211 žáků, nevýběrové 6. - 9. třídy se učí podle plánu pro normální ZDŠ (272 žáků). Vyučování je 11 denní s 1 volnou sobotou za 14 dní. V 7. b byl zřízen školní klub pro pobyt žáků mimo vyučovací dobu. Budova školičky byla předána ZDŠ ve Slovenské ulici, učí se zas jen ve velké budově. Vedoucí školního klubu i družiny se stala Drahomíra Koutná. Při školním klubu bylo zřízeno devět kroužků, pro žáky 9. tříd vede ředitelka školy kroužek latiny. Celkem se do klubu zapojilo 177 dětí. Byla dána do provozu také knihovna pro žáky. Dobře byly využity nové hry a tři stoly stolního tenisu. V červnu k MDD proběhla sportovní akce dětí a učitelů s dotací SRPŠ. Ze sboru učitelů odešel do důchodu B. Hohaus.

Naše škola v měřítku prospěchu jasně vedla nad všemi 13 školami Prahy 2. V lednu se obě osmé třídy zúčastnily lyžařského výcviku v Krkonoších pod vedením ener- gické třídní učitelky Květy Nechanické. Škola v přírodě proběhla v únoru pro 4. třídy. Dne 14. 9. 1967 byla za účasti žáků naší školy odhalena v sadech u Vodárny busta Petra Bezruče. K 50. výročí VŘSR žáci navštívili výstavu Lev Nikolajevič Tolstoj v Jízdárně na Hradčanech a dvě filmová představení v kině Bystrica. V květnu 1968 se konala celoškolní besídka na počest 50. výročí vzniku ČSR. Byla velmi pěkně navštívena, takže SRPŠ mělo čistý příjem 1 200 Kčs.

V květnu byla též provedena hygienická kontrola školy. Je nutno opravit střechu, neboť do tří tříd zatéká. Špatnou izolací kouřové roury došlo v jazykové laboratoři k požáru. Včasným zásahem požární hlídky učitelů i požárníků došlo k nepatrné škodě, ohořelo jen 32 akulitových obkladových desek. Požár byl uhašen bez poplachu, žáci se dál učili a ani nevěděli, že ve škole hoří.

Jako jindy, i letos nás navštívili pedagogové z NSR a NDR. Rovněž profesoři z Pedagogické fakulty UK prof. Weis a Dr. Beneš, dále školní inspektor Damek napsali slova uznání v knize návštěv.

Letos došlo v naší vnitřní politice k událostem historického významu, k obrodnému procesu demokratizace veřejného života. Příčinou nebyly jen otázky ekonomické stagnace, ale i stoupající nezájem mas o politické dění, vrcholící v nedůvěru a zklamání. Otázka osobní moci, zejména její soustředění v rukou Antonína Novotného - prvního tajemníka ÚV KSČ, presidenta republiky a předsedy ÚV NF, narůstala ke škodě socialistického budování. V listopadu 1967 bylo již 10. výročí tohoto soustředění moci. Na rozdíl od neradostné skutečnosti byly noviny nuceny psát o plodném desetiletí. Po lednovém plénu ÚV KSČ se stal 1. tajemníkem ÚV KSČ Alexander Dubček. Presidentem zůstal A. Novotný, v březnu 1968 pod tlakem přání všeho lidu ale odstoupil. Do čela státu byl zvolen osvědčený bojovník za svobodu našich národů armádní generál Ludvík Svoboda. V dubnu došlo k ustavení nové vlády v čele s Ing. Oldřichem Černíkem a většina ministrů odstoupila. Dosavadní ministr školství dr. Jiří Hájek se stal ministrem zahraničí, novým ministrem školství se stal prof. dr. V. Kadlec. Ministerstvo kultury a informací převzal M. Galuška a předsedou ÚV NF se stal dr. Kriegel. Nespokojenost s konzervativci se vystupňovala již dříve na Slovensku, zejména po vystoupení A. Novotného na oslavách 100. výročí prvního slovenského gymnázia v Martině v srpnu 1967. V Praze pak došlo k stra- hovským studentským nepokojům, vrcholícím brutálním zásahem proti studentům, vyloučením spisovatelů z KSČ a zastavením činnosti Literárních novin po sjezdu spisovatelů. Novým předsedou Národního shromáždění byl zvolen Josef Smrkovský. Z RSR byl povolán zpět velvyslanec a bývalý ministr školství dr. Čestmír Císař a byl jmenován tajemníkem ÚV KSČ za s. Hendrycha. Byl přijat zákon o soudní rehabi- litaci, NS se usneslo na zákoně o přípravě federalizace a o vytvoření České národní rady, která má být rovnocenným partnerem Slovenské.

Byla oslavena různá kulturní výročí, například 100 let od položení základního kame- ne Národního divadla a 60 let Vinohradského divadla. Zemřeli dva přední čeští herci Zdeněk Štěpánek a Olga Scheinpflugová-Čapková. V Praze byla uspořádána světová výstava poštovních známek Praga 1968. Bylo rozhodnuto o výstavbě pražského metra a pracuje se na úpravě budovy Národního shromáždění.

Při leteckém neštěstí zahynul v SSSR první kosmonaut světa Jurij Gagarin, v USA byl zastřelen Martin Luther King. V Los Angeles byl zastřelen Robert F. Kennedy, demokratický kandidát na úřad presidenta USA. V Číně dochází ke krvavým srážkám mezi stoupenci a odpůrci Mao-Ce-Tunga. Po celém světě je plno ožehavých problémů, jejich řešení však není možné bez renesance mravních hodnot. Demokratizace v ČSSR může být příkladem. Ať naše úsilí nalezne hodně přívrženců na celém světě!