Výměnný zájezd z Delmehorstu
5.-11.listopadu 2006

Ano. Dvě města, která něco spojuje. Ve dnech 5. – 11.11.2006 navštívili žáci ze severoněmeckého města Delmenhorst Prahu. Konkrétně Fakultní základní školu v Praze 2, Kladská ul.č. 1. Tentokrát již tato návštěva přijela v pořadí na třetí výměnný pobyt s našimi žáky – „sedmáky“. Přijelo 18 dětí stejného věku z Realschule Delmenhorst v doprovodu dvou zkušených učitelek.

Po krátkém uvítání na holešovickém nádraží v neděli 5.11. se všechny děti rozjely do svých nových domovů v českých rodinách.

Hned v pondělí začal pro obě strany – českou i německou- náročný program po celý týden.

Po slavnostním přijetí ve škole a krátkém programu v německém jazyce byly všechny děti včetně pedagogického doprovodu uvítány na Novoměstské radnici MČ Praha 2.

Pak už následovaly společné akce jedna za druhou. Prohlídka starobylé Prahy zalité podzimním sluníčkem, celodenní výlet autobusem do Liberce a na Ještěd kabinovou lanovkou. Díky krásnému počasí měli žáci možnost vidět historickou část Liberce a pro některé byl neopakovatelný zážitek jízda lanovkou.

Další den následovala procházka po Pražském hradě, jízda lanovkou na Petřín a vypracovávání společných projektů ve škole.

Žáci, rozdělení do tří skupin, absolvovali plnění úkolů na třech stanovištích. Učili se zpívat společně dvě písně – jednu v němčině a jednu v češtině. V pracovně chemie vyráběli svíčky a v tělocvičně se hrál florbal.

Bylo to skvělé dopoledne plné veselí, radosti, nadšení a pracovního nasazení. Veškerý program vyvrcholil večerní diskotékou a v předposledním dni pobytu bruslením na proslulém zimním stadionu na Štvanici. Každý se snažil ukázat a dokázat, co umí.

Pro někoho to byl neopakovatelný zážitek, neboť některé děti z Německa stály na bruslích poprvé.

Nikomu se nic nepřihodilo, všichni se shromáždili v sobotu 11.11. opět na holešovickém nádraží a netrpělivě se vyčkával příjezd vlaku.

Za zvuků vjíždějící vlakové soupravy začalo velké loučení. Loučili se žáci navzájem, občas ukápla i slzička, loučili se rodiče, loučili se učitelé.

Zůstaly jen vzpomínky na velmi krásný a příjemný pobyt. Pobyt bezproblémový, ke kterému přispělo i slunečné, trochu chladnější, podzimní listopadové počasí. Ale ať! Už teď se všichni těší na další společné shledání v březnu příštího roku v Delmenhorstu.

Velký dík patří všem, kteří se na celém pobytu podíleli, zejména pochopení, podpoře a spolupráci vedení školy a vysokému nasazení němčinářů.

Mgr. Ladislav Bošek