Výměnný zájezd a pobyt v Delmenhorstu
5.-11.května 2008

Řekne-li se výměna žáků – pobyty v zahraničí – německy, anglicky či francouzsky mluvící země – představíme si okamžitě skupinky žáků nebo studentů, kteří se vydávají „na zkušenou“ v cizí zemi. Částečně k tomu přispívají i výměnné vzájemné pobyty, v rámci školní výuky. Tak se naše škola – Základní škola Fakultní škola PeF-UK v Praze, Kladská 1, Praha 2 zúčastnila výměnného zájezdu žáků převážně sedmých tříd do Německa. Naši žáci již jeli počtvrté do severoněmeckého města Delmenhorst, do města, které leží ve spolkové zemi Niedersachsen nedaleko Brém. Pobyt trval od 5. 5. do 11. 5. 2008. Po téměř celodenní cestě vlakem s dvěma přestupy (v Drážďanech a v Lipsku) jsme dorazili na místo určení.

Slunce – letní teploty – spokojenost – úsměvy na tvářích – zvědavost po něčem novém – vstřícnost – výborná organizace – bohatý program – to jsou atributy celého týdne. Žáci navštívili s pedagogickým doprovodem město Hamburk, Brémy, v Delmenhorstu místní radnici, kde celá česká skupina i se žáky z hostitelských rodin byla přivítána starostou města Delmenhorst. V Hamburku nesměla chybět projížďka lodí po rozsáhlém přístavu, procházka středem města s radnicí a návštěvou historických památek včetně polozbořeného kostela Nikolaikirche. Zajímavá byla i procházka tunelem pod řekou Labe, který je raritou samotného města.

Krásné město Brémy, známé svou pohádkou bratří Grimmů, nás přivítalo a ovanulo rozpálenými chodníky a teplým vzduchem. Děti zaujalo muzeum Universum, kde si každý měl možnost vyzkoušet téměř všechny exponáty.

Kromě toho jsme navštívili společně velmi zajímavou výstavu čokolády Chocoladium. V odpoledních hodinách jsme se přesunuli do centra města, viděli pomník brémských muzikantů a rytíře Rolanda před radnicí.

Zúčastnili jsme se také společného projektu Den Evropy, kde jsme měli možnost prezentovat naši Českou republiku a naši školu.

Výměnný pobyt vyvrcholil společnou večeří s hostitelskými rodinami na školním dvoře (díky krásnému počasí) a sobotním pobytem v rodinách, kdy rodiče měli šanci se celý den věnovat svému zahraničnímu hostu.

Vzpomínky na celý pobyt, nově poznaná místa, přátele a rodiče, v neposlední řadě i ukápnuté slzičky – to vše vytvořilo atmosféru nostalgie, kterou přerušil příjezd očekávaného vlaku ve směru Delmenhorst-Brémy-Hannover-Lipsko-Drážďany-Praha. A již nyní připravujeme plán pro další společný pobyt na jaře roku 2009.

Mgr. Ladislav Bošek


fotky