Výměnný zájezd ZŠ Kladská - Delmenhorst
3. - 8.října 2004

Dlouho nic, odmlka od tradičních výměnných zájezdů. A pak to přišlo. S návštěvou učitelů, inspektorů z Německa v listopadu 2003 na naší škole. Navštívili nás - učitele, popovídali si s námi o společných problémech ve školství, o žácích a o navázání užší spolupráce škol. Slovo dalo slovo a výměny se dvěma školami se začaly realizovat.

Pobyt žáků ze školy na severoněmeckém ostrově Norderney proběhl ještě v závěru minulého školního roku a nyní 3. 10. 2004 k nám přijela do Prahy skupina 20 žáků v doprovodu 2 německých učitelek z města Delmenhorst nedaleko Brém.

Skoro celý týden - do pátku 8. 10. 2004 - strávili němečtí žáci společné příjemné chvíle se žáky hostitelských rodin. Jednalo se o žáky 7. tříd. Nejen v rodinách, ale hlavně ve škole byl pro ně připraven bohatý a časově náročný program. Navštívili společně historické centrum Prahy, nesměl chybět Pražský hrad, Petřín s rozhlednou a bludištěm, večerní představení Křižíkovy fontány na Výstavišti a pohled na Prahu z televizní věže na Žižkově. Program byl doplněn filmovým představením v IMAXu Paláce Flora a polodenním výletem na hrad Karlštejn. Neopakovatelným zážitkem se staly pro německé žáky jízdy pražským metrem.

Všechny tyto zážitky pak děti zpracovávaly ve společných projektech, na kterých se podílely den před svým odjezdem. Kromě výtvarných a slohových prací se všichni učili společně 2 písničky (jednu českou a jednu německou) za doprovodu německého lektora u nás ve škole, barvili a batikovali bílá trička, která si pak odváželi domů jako vzpomínku. Předposlední den pobytu vyvrcholil ve večerních hodinách diskotékou v tělocvičně školy a společným posezením převážně učitelů - němčinářů s učitelkami z Delmenhorstu a rodiči, kteří se po celou dobu starali o další jim svěřené dítě ze zahraničí. Ve všech tvářích byla spokojenost, projevovala se jen částečná únava.

Byl zde pátek 8. října, den odjezdu. Dopoledne ještě společný pobyt ve vyučovacích hodinách, návštěva žižkovské věže, poslední oběd ve školní jídelně a pak sraz na holešovickém nádraží. Ve vestibulu nádraží pro nás německá strana přichystala malé překvapení společným vystoupením německých dětí, poděkováním a zpěvem naučené české písničky. Poděkování a rozloučení bylo též připraveno v češtině. Při rozloučení na nástupišti nechyběly ani slzy, odjezd jako by byl v nedohlednu. Skutečnost ale byla jiná. V 15:24 hodin se rychlík ve směru Vídeň-Praha-Berlín-Hamburk dal do pohybu a jen z dáli jsme mohli vidět poslední vagon soupravy s odjíždějící skupinou dětí nabitých dojmy z týdenního pražského pobytu, s navázanými novými přátelstvími, která mohou být krátkými, ale také i dlouhotrvajícími. Vše ukáže čas. Uvidí se děti společně znovu? Samozřejmě, vždyť v dubnu 2005 se na oplátku rozjedeme my k nim - do Delmenhorstu.

Týden uplynul, vzpomínky zůstaly. Komu za to poděkovat? VŠEM - vedení školy za podporu a pochopení při organizování těchto akcí, všem učitelům za zdárné zvládnutí mimořádného rozvrhu v tomto týdnu, němčinářům, kteří do této akce byli zapojeni na více než sto procent, rodičům za perfektní zvládnutí situace v rodinách a dětem za jejich skvělé chování.

Mgr. Ladislav Bošek

 

A jak se zájezd líbil dětem? Přečtěte si zde.
Můžete si také prohlédnout fotky ze zájezdu.