Výměnný zájezd do Broendby
19. - 24. října 2008

Neděle 19.10.
Dneska ráno vyrazíme do Dánska!! Sraz je (velké nespokojenosti všech) stanoven ve 4:45 před školou, což znamená, že musíme vstávat cca ve 4 hodiny ráno!! Když jsme se všichni sešli, naložili jsme zavazadla a nastoupili do mikrobusu, a vydali se na čtrnáctihodinovou cestu směr Dánsko – Brøndby. Českem jsme projeli ještě než se rozednilo a už jsme projížděli Německem. Cestou jsme několikrát stavěli. Ve tři hodiny jsme se nalodili na trajekt, se kterým jsme se plavili as další dvě hodiny. Plavba trajektem byla pro některé jedince nepříjemná, protože se trajekt houpal a dost obtížné se na něm pohybovalo. Po trajektu nás čekaly ještě asi 2 hodiny v mikrobusu, všichni už byli nervózní. V sedm hodin jsme dorazili na nádraží v Brøndby, kde byl sraz s dánskou skupinou. Dostali jsme naše Dány a unaveni se vydali do rodin.

Pondělí 20.10.
Dnes byl sraz v 10 hodin před nádražím. Byla naplánována návštěva radnice, po krátkém uvítání nám bylo nabídnuto skvěle občerstvení. Potom jsme se vrátili do školy a zde jsme navštívili školní knihovnu, pozemky, fotbalové hřiště a také nedalekou pláž. Odpoledne následovalo volno v rodinách, které jsme každý strávily podle svého. Večer byla uvítací party, v malé místnosti byla diskotéka, vedle pak stolní tenis a kulečník a v poslední místnosti byly stoly a občerstvení, které během chvíle zmizelo. Party byla vydařená a večer jsme se všichni vydali domů.

Úterý 21.10.
Ráno jsme se sešli před nádražím a společně jsme jeli vlakem do Luisiany do muzea moderního umění. Zde byla výstava Manga – japonské komiksove obrázky a dánské moderní umění Per Kirkeby. Rozdělili jsme se do skupinek a dostali jsme pracovní listy, naktere jsme následně hledali odpovědi v expozicích. Odpoledne jsme měli opět volno v hostitelských rodinách.

Středa 22.10.
Dnešní den byla honba za pokladem v Kodani. Sešli jsme se před nádražím a znovu jeli do Kodaně. Zde jsme se nejdřív podívali na sochu Malé mořské vily (dánsky Den Lille Havfrue) od Edvarda Eriksena. Po focení u sochy jsme se rozdělili do včerejších skupinek a dostali jsme obálky s úkoly. Nejprve jsme dostali obrázky (napr. Růže nebo motýli) a měli jsme v nich najít skrytý 3D význam. Brzy se nám to povedlo a my se vydali na túru po Kodani podle indicií, které byly v obálkách. Viděli jsme například školu, dvě muzea, sídlo vlády, knihovnu a další zajímavé budovy. Potom jsme došli k čili, dřívější budově burzy a dostali jsme bonbónový poklad. Poté jsme navštívili vnitřek burzy a pak jsme se vydali zpátky do školy. Zde jsme připravovali jídlo na večerní party. Byli jsme rozdělení na skupinky a pekly jsme bábovkové muffini, jablečný koláč s drobenkou, bramboračky a připravili jsem chlebíčky se třemi různými pomazánkami – vajickovou, rybičkovou a česnekovou. Když jsme všechno uvařili a nachystali, začala společná hostina. Po uvítacím proslovu v dánštině, angličtině a češtině jsme zpívali, nejdříve Dáni Věrce k narozeninám a pak mi Dánce Sudám, která měla také dnes narozeniny. Pak jsme všechno snědli, popovídali si a šli domů.

Čtvrtek 23.10.
Dneska je poslední den v Dánsku!!! Zítra už jedeme domů. Dnešním programem byla nejdříve návštěva obrovského labyrintu z živého plotu. Nebyl to žádný jednoduchý labyrint a většina z nás se v něm pěkně zamotala. Poté, co jsme se všichni úspěšně prošli labyrintem tam a zpět (což nebylo o moc jednodušší a opět se spousta lidí nemohla dostat ven), nás čekala návštěva pivovaru Carlsberg. Exkurze byla velice zajímavá a moc se nám všem líbila. Po exkurzi jsme dostali kupony na něco k pití zdarma. Po pivovaru jsme šli do dánské ZOO. Byli jsme rozděleni do skupinek a všichni jsme prošli velkou část ZOO a viděli spoustu nádherných zvířat. Odpoledne šla většina z nás nakupovat suvenýry a večer už jsme balili, loučili se s rodinou a chystali se na zítřejší cestu domů.

Pátek 24.10.
Dnes je odjezd domů. Ráno sice sraz nebyl tak drastický jako v Praze, ale stejně jsme byli všichni ospalí. Naložili jsme si zavazadla a pak následovalo dojemné loučení, ukáplo i pár slziček. A než jsme se nadáli, tak už jsme všichni seděli v mikrobuse a už se jelo domů. Přijeli jsme ve večerních hodinách ke škole, tam na nás čekali maminky a tatínkové a my se všichni vydali domů.