Výměnný pobyt v Backnangu
12.-16.10.2008

Hned po příjezdu do Backnangu jsme byli srdečně přivítáni a hostitelské rodiny se našich šesťáků okamžitě ujaly. Každý den měli naši žáci možnost zúčastnit se prvních dvou vyučovacích hodin a poznat tak, jak se jejich němečtí kamarádi učí. S pomocí své učitelky nám žáci Talschule dokonce dvakrát uvařili tradiční švábský oběd (Schupfnudeln).

V pondělí odpoledne (po divadelní zkoušce) nás na radnici přijala zástupkyně Backnangu, která má na starosti kulturu a školství, a povyprávěla nám o zajímavostech z historie města. Potom jsme se nechali společně vyfotit před radnicí – fotka a článek o společném projektu našich škol vyšla druhý den v místních novinách – a prošli jsme se městem. Backnang není moc velký, ale historické centrum je moc pěkné. Stojí tu převážně hrázděné domy.

V úterý dopoledne byla generální zkouška, odpoledne měly děti volno na odpočinek a přípravu na večerní představení. Diváků přišlo hodně a podle závěrečného potlesku se jim představení líbilo. Herci měli (oproti představení v Praze) trochu ztíženou situaci, protože se museli naučit mluvit a zpívat do mikrofonů a hlavně si je předávat. Nakonec ale všechno zvládli a představení se povedlo. Děkujeme proto všem hercům a klavírnímu doprovodu (Pepovi Popelkovi) za jejich výkon!

Ve středu nás autobus odvezl do Stuttgartu, kde pro nás Talschule zorganizovala prohlídku muzea Mercedesu. Je to moderní, až futuristická stavba a expozice je velmi působivá. Po prohlídce muzea jsme se dopravili do centra města a po krátké informaci o významných památkách měly děti čas na nákupy.

Ve čtvrtek ráno jsme se (mnozí se slzami v očích) s žáky a učiteli Talschule rozloučili a odcestovali do Prahy. Domů si každý přivezl tričko s logem Talschule, které nám na památku škola darovala. Všem se výměnný pobyt líbil a mnozí ocenili, že měli možnost zlepšit své jazykové dovednosti.