Anglický jazykový tábor Irsko
3.-11.9.2011

1.den - cestování
Probuzení po únavném cestování bylo opojné a velmi osvěžující. Byli jsme nabiti energií a chutí cestovat. Dali jsme si velice chutnou a výživnou snídani, která byla sestavena z makového a ořechového závinu a z vánočky s rozinkami. Mohli jsme si k ní vzít nuttelu nebo jahodovou marmeládu, k pití libovolný čaj buď s cukrem nebo bez. Po klasickém a hlasitém rozhovoru jak mezi děvčaty tak mezi chlapci jsme se šli připravit na první hodinu. Naše skupinka sestávající z 6.B a 6.A měla Patricka Ryana.Vtipné hry, které jsme hráli, byly naučné hlavně díky Patrickovi, který mluvil anglicky. Čemu jsem nerozuměli, to nám přeložila Ruth, která před dvěma lety dostudovala devátý ročník na naší základní škole Kladské. S ní jsme se okamžitě skamarádili a přijali ji mezi sebe. Sice jsme jí naslouchali jako učitelce, pro některé z nás to byla pořád žákyně naší školy. Velmi dobře jsme se pobavili, ale k našemu velkému zklamání to uteklo jak voda a my měli přestávku s úkolem přeložit náš scénář na představení. V další hodině jsme si krásně zacvičili a naučili se užitečná slovíčka. Po výborném rizotu, které nám uvařil pan školník, jsme vyrazili na výlet do Wicklow Mountains. Jeli jsme přes rašeliniště s kvetoucím vřesem, viděli jsme spoustu oveček a krátce jsme zastavili na vyfotografování jezera s písčitou pláží a smajlíkem na skále. Navštívili jsme zbytky kláštera v Glendalough a obešli dvě jezera, ani hustý déšť nám výlet nekazil. Dokonce se kolem nás prohnal kamzík. K večeři byl výběr ze tří jídel: těstoviny na sladko či slano nebo rizoto. Večer jsme v místním kině shlédli irský film Já padouch.

Aďa Soukupová a Lara Collardová

6. září 2011
Dublin, jak krásně to slovo zní a hlavně jak krásně to město vypadá! Přála bych každému, aby se sem alespoň jednou podíval, protože to opravdu stojí za to. Ale nebudu předbíhat, protože se má začít vždy od začátku.
Jako každé ráno jsme začali snídaní, poté jsme měli výuku, ve které jsme si zkoušeli náš projekt. V 11:00 jsme se odebrali do autobusu a jeli do centra Dublinu, kam nás zavezl náš prvotřídní pan řidič. Vystoupili jsme a zamířili jsme si to do místního kostela, který funguje jako informační středisko, místo pro suvenýry, ale i jako občerstvení (také jsme se zde později najedli, někdo měl baked potato with bacon, někdo zase pizzu a nebo polévku). Jako správní a pilní studenti jsme si nemohli neprohlédnout nejstarší irskou univerzitu, která je obklopena nádhernými památkami a poté jsme rovnou zamířili do muzea Keltů, kde byly vystaveny jedny z jejich nejstarších knih. Jak jsem se již zmínila, tak nás čekal výborný oběd, ale abychom jen nejedli, tak jsme museli mít také trochu pohybu, což znamená, že jsme měli tradiční irské tance. V jedné klubovně na nás čekali již připraveni dva tanečníci a jeden všestranný hudebník. Tanečníci nám ukázali, jak se nohy mohou při tanci najednou tak rychle rozpohybovat, ostatně to jsme si sami vyzkoušeli, a pan hudebník nám zahrál na kytaru, irskou flétnu, irský buben a irské dudy. Byla to ,,fuška“, ale podle nich se z nás stali profesionální irští tanečníci. Jelikož jsme měli nohy v plném proudu, šli jsme se podívat na Dublinský hrad a pak na Christ Church Cathedral of Dublin (v podstatě tato katedrála nám ukazuje typické prvky gotiky). Pak jsme nožky uklidili do autobusu a jeli jsme zpět do Larch Hillu, kde na nás čekal vynikající guláš. A momentálně se připravujeme na celodenní výlet na Cliffs of Moher.

Anna Soukupová 9.A

7. září 2011
Dnes jsme museli vstávat o něco dříve než obvykle, abychom stihli celodenní výlet na Cliffs of Moher. Celý den jsme započali snídaní, nezbytným dobalováním batohů a mazáním chlebů na oběd, či svačinu. Jako obvykle jsme měli perfektní a bezpečný odvoz na západní pobřeží Irska. Cliffs of Moher jsou známé skály, které byly k vidění i v některých známých filmech (např.: Harry Potter a princ dvojí krve) a abychom měli ještě lepší výhled, tak někteří z nás vylezli na rozhlednu, která poskytoval překrásný výhled. Musím říct, že pořádně foukalo, proto jsme se šli na chvíli ohřát do moherského muzea, kde byla úžasná výstava fotek a obrazů, ale také nějaká poučná videa. Oběd jsme si snědli v autobuse. Jelikož jsme měli odpoledne čas, jeli jsme se podívat do rybářského města zvaného Galway. Déšť nás bohužel zahnal do různých obchůdků se suvenýry, ale to ovšem náš výlet nepokazilo. K večeři jsme si dali párky, ještě než jsme dorazili do Larch Hillu. Cesta zpět trvala dlouho, ale nakonec jsme dorazili zcela v pořádku jako obvykle.

Anna Soukupová 9.A

8. září 2011
Dnes jsme vstali normálně a nasnídali se jako pokaždé. Pak proběhla výuka a pomalu se ukončovaly naše závěrečné projekty, které v pátek natočíme na kameru a budou též k vidění na internetu. Kuřata jsme si k obědu na dvorku chytat nemusela, protože již byla koupena a brambory jsme si také nemusely vykopávat. Zanedlouho jsme po skvostném obědě vyrazily do Dunmore cave, což jsou krápníkové skály. Pan průvodce nám vše perfektně vysvětlil, pověděl nám několik legend a na závěr nám zahrál na irskou flétnu milostnou píseň. Jakožto skoro Irové jsme museli navštívit rodné město Kilkenny našeho bývalého pana učitele Ryana. Všechny uličky měly své kouzlo, možná proto, že se tu slavilo vítězství kilkennských hráčů v hurlingu. Podívali jsme se na zdejší hrad a jednu z nejstarších irských katedrál. Zanedlouho jsme se vraceli zpět, protože na programu byla diskotéka a některé slečny by se nestihly přípravit :-). A právě si někteří balíme kufry, či spíme, ale také se těšíme na Londýn.

Anna Soukupová 9.A

Shrnutí zájezdu
Myslím si, že jsme prožili úžasných osm dnů. Byl pro nás zorganizován perfektní zájezd v čele s panem učitelem Ryanem, který nás provedl svou zemí. Ukázal nám mnoho památek, poznali jsme irské tradice a zvyky, novou kuchyni, milé lidi a jak počasí umí být nevyzpytatelné. Musím se přiznat, že do Prahy se mi vůbec nechtělo, ne protože bych musela do školy, ale proto, že mi to bude všechno chybět, od skvělého kolektivu, který jsme tam tvořili, až po huňaté ovce. Ale bez pomocí pedagogů (pí. uč. Faltové, Kolenaté, Iveljové, Charvátové, p. uč. Ryana, pana školníka Martínka), pomocné síly (Ruth - bývalé absolventky Kladské) a hlavně nejdůležitějších osob tohoto zájezdu, našich pánů řidičů bychom to určitě nezvládli. Mnohokrát Vám děkujeme za další zkušenosti.

Anna Soukupová 9.A