Výměnný zájezd Praha - Norderney

Vše začalo na podzim roku 2003, kdy naši školu navštívili zástupci pedagogického sboru ze škol v severním Německu. Slovo dalo slovo a v lednu začaly přípravy výměnných zájezdů ze dvou škol této oblasti. Jedna škola je na ostrově Norderney a druhá v Delmenhorstu u Brém.

Po prvním písemném kontaktu, výběru žáků a upřesnění termínu návštěv jsme přistoupili k podrobné přípravě návštěvy německých hostů u nás. Do konce školního roku se uskutečnila výměna jen s jednou školou a to v Norderney.

Norderney je ostrov, který je součástí východofríských ostrovů v Severním moři. 16 žáků v doprovodu dvou učitelů přijeli k nám do Prahy v sobotu 8. května 2004 a odjížděli v pátek 14. května 2004 v ranních hodinách. Žáci byli ubytováni v českých rodinách, dopoledne byl pro ně připraven program. V Praze shlédli Staré Město, židovské město, navštívili divadelní představení a poznali okolí Prahy - Kutnou Horu se svými památkami. Pobyt byl zakončen společným projektem ve škole, večerní diskotékou a společným večerem setkání rodičů hostitelských rodin s učiteli české i německé strany.

16-ti členná skupina našich žáků v doprovodu dvou učitelů navštívila Norderney téměř na konci školního roku ve dnech 18. - 25. června 2004. Odjížděli jsme v 7,08 hodin z Hlavního nádraží mezinárodním rychlíkem přes Drážďany do Berlína. V Berlíně nás čekalo první přestupování na další vlakové spojení do Hannoveru, kde byl druhý přestup. Odtud jsme pokračovali do cílové stanice Norddeich-Mole, kde nás už očekával dr. Wascher, jeden z doprovázejících německých učitelů. Z nádraží jsme se pomalu přesunuli do přístavu, kde jsme necelou hodinu čekali na poslední trajekt do Norderney. Za nevlídného počasí, silného větru a deště jsme v 21,30 hodin vystupovali na ostrově, který se stal pro nás na jeden týden domovem. Po srdečném přivítání se všichni žáci rozjeli do hostitelských rodin.

Co nás čekalo, jsme věděli předem z připraveného programu. Seznámení s ostrovem projížďkou vláčkem po ostrově, procházkou po pláži Severního moře, návštěvou národního parku, procházkou po tzv. Wattenmeer, jízdou lodí po místech, kde jsou tuleni a samozřejmě návštěvou školy. Zde žáci strávili dvě dopoledne s německými dětmi. Zapojovali se do vyučování, vypracovávali společné práce a zúčastnili se dvou významných akcí - diskotéky a společného "grilování", závěrečného večírku, na kterým velký podíl měli rodiče hostitelských rodin. Samozřejmě, že nechyběla ani procházka městečkem Norderney a sportovní vyžití. Zúčastnili jsme se typického sportu této oblasti - "Bosseln", navštívili jsme plavecký areál se slanou vodou a školu surfování, Nechybělo, i přes chladné deštivé a větrné počasí, ani koupání v moři. Protože jsme se pohybovali v naprosto čisté a ekologicky nedotčené oblasti, pohybovali jsme se po ostrově všichni na kolech. Jízdní kolo je zde nezbytným dopravním prostředkem.

V závěru našeho pobytu byl již připraven plán pro příští školní rok a ve stejnou dobu navštíví další skupina našich i německých žáků opět tato místa. Přesto, že jsme se sešli v přístavu na určeném místě dříve, loučení žáků nebralo konce. Ba ani slzičky nechyběly. Ale čas byl neúprosný. Nastupovat - čekal nás přejezd trajektem po větrem rozbouřeném moři v 6,25 hodin zpět na pevninu. Odjížděli jsme v časných ranních hodinách, kde už na nás čekal vlak ve směru Hannover, přestup na Berlín a druhý přestup na Prahu. Na Hlavním nádraží jsme vystupovali v 18,33 hodin , kde jsme mohli předat rodičům zdravé a získanými zážitky a dojmy spokojené děti.

Pobyt na Norderney bylo úplně něco jiného, byl to pobyt v přírodě a navíc v chráněné oblasti, kterých je v Evropě skutečně málo. A proto je velmi dobré tato místa zachovávat a pokud je možnost - je poznat. Opravdu to stojí za to. Nevěříte? Rozjeďte se tam!

Již nyní se těšíme na další výměnný pobyt našich žáků, který jim dá velmi mnoho nejen po stránce poznávací, ale i jazykové.

A toto všechno se může uskutečnit díky velké podpoře vedení obou škol, pochopení a spolupráci učitelů s rodiči a samozřejmě výběrem žáků, kteří tak školu mohou reprezentovat.

A co závěrem? Bylo to namáhavé, ale krásné. Již teď se těšíme na další pobyt - a to v říjnu návštěvou z Delmenhorstu.

Ladislav Bošek


Fotky: