Benecko - 5.třídy
3.-10. ledna 2009

Sobota 3. ledna

Po bezproblémovém nalodění se před školou v Praze a asi po 2,5 hodinách jízdy s jednou krátkou přestávkou jsme dorazili v pořádku na centrální parkoviště na Benecku. Tam nás přivítalo sluníčko a částečně zasněžené Krkonoše. Dále již nám důvěrně známou cestou kousek pěšky na penzion. Rozdělili jsme se do pokojů a vybalili naše zavazadla. Po večeři (masová směs s rýží) proběhla krátká informativní schůzka (neboli "brífing" - poznámka redakce) a po ní již zábavná soutěž na motivy známého televizního pořadu Kufr. Náš první den na horách jsme zakončili poslechem poučné pohádky od pana Wericha a pak již nezbytná hygiena a šup do pelíšků v očekávání nového dne.

Neděle 4. ledna

Oproti zájezdům z minulých let nás mile překvapila snídaně formou švédského stolu a především sněžení za okny. Dopoledne proběhlo rozřazení do lyžařských družstev na stráni nad chalupou a po vydatném obědě (vývar s těstovinou, vepřo-knedlo-zélo) a následném poledním klidu proběhly paralelní štafetové závody družstev na kluzácích. Zvítězilo o pověstný fous družstvo zelených před červenými, o třetí místo svedla lítý boj družstva žlutých a oranžových. Důkladně jsme se vyřádili a zapékané těstoviny nám u večeře přišly k duhu. Večerní program proběhl v režii jednotlivých družstev a sestával se z různých soutěží a scének.

Pondělí 5. ledna

Vzhledem k pokračujícímu poměrně vydatnému sněžení se pan správce odhodlal zprovoznit vlek a jal se upravovat přilehlou sjezdovku a navážet sníh z okolních polí, luk a strání tak, abychom odpoledne již mohli plnit náplň lyžařského kurzu plnými doušky. Čekání na tuto událost jsme se rozhodli vyplnit krátkým pěším výletem na centrální Benecko s možností drobného nákupu. Cestu zpět na chalupu jsme si zpříjemnili jízdou na kluzácích a rochněním se v čerstvém prašánku. K obědu jsme měli lahodné vdolečky, kterým předcházela pikantní gulášová polévka. A odpoledne jsme již vyrazili na lyže k výcviku podle výkonostních družstev. Večerní řízek s bramborem a následná diskotéka byly pověstnou "třešničkou na dortu" tohoto dne. Do postelí jsme zapadli jak legendární vlastenci.

Úterý 6. ledna

Obloha jak vymetená, vycházející sluníčko a mrazivé ráno byly příslibem krásného dne na horách. S chutí jsme se vrhli do celodenního lyžařského výcviku na urolbovaném svahu, který dnes doplnily i dva blohy výuky základů snowboardingu ve dvou družstvech po šesti. Celodenní pohodu doplnila i hovězí polévka s kapáním k obědu kterou následovaly moravští vrabci se špenátem a bramborovým knedlíkem. Večerní špagety se sýrem nás naladily na večerní program.

Středa 7. ledna

Díky dalšímu krásnému dnu jsme se mohli plnohodnotně věnovat výuce lyžování a snowboardingu. Tentokráte navíc zpestřené díky zapůjčeným školním snowbladům. K obědu nám pan kuchař nachystal krupicovou polévku s vejcem + lahodné kuře na paprice s rýží a k večeři francouzské brambory. Na večerní diskotéce jsme si mohli v praxi vyzkoušet poznatky z rychlokurzu společenského chování z předešlého večera, který předcházel sledování filmu Bylo nás pět.

Čtvrtek 8. ledna

Počasí skutečně až neskutečně "pohlednicové" a navíc trocha nového sněhu nás ráno velice potěšilo. Rozdělili jsme se do několika skupin dle našich chutí a fyzického stavu. Jedna skupina vyrazila na krátký pěško-kluzákový výlet na Benecko, druhá pokračovala ve výuce snowboardingu, třetí na snowbladech a čtvrtá na lyžích. V poledne jsme se všichni sešli u oběda (vývar s nudlemi + hamburská vepřová pečeně, houskový knedlík) a po krátkém odpočinku po jídle jsme plni sil a nadšení již opět společně vyrazili na sjezdovku u penzionu vypilovat co se ještě dá - vždyť zítra nás čekají závody ve slalomu. Po odpolední svačince se část z nás věnovala nácviku v dramatickém kroužku (tak jako v pondělí) a večerní rizoto nám všem po celodenním pobytu na horském luftu přišlo k duhu.

Pátek 9. ledna

Páteční den se nesl v duchu vyvrcholení lyžařského zájezdu a tím bezesporu jsou lyžařské závody. Ty se konaly hned dopoledne a proběhly ve slalomu speciál, který se jel dvoukolově, přičemž se závodníkům započítával lepší dosažený čas. Díky solidní sněhové pokrývce se podařilo postavit zajímavou trať a všichni jsme si závodění dostatečně užili. Odpolední blok sněhových radovánek se odehrával dle chuti dětí na lyžích, snowboardech i snow bladech a byl jakýmsi závěrečným happeningem na sněhu. Večerní diskotéka s vyhlášením výsledků a rozdílením cen byla logickým zakončením tohoto vydařeného lyžařského pobytu na Rychlově. Dobrý dojem nám tady nemohlo pokazit ani sobotní brzké vstávání, které nás čekalo díky naplánovanému odjezdu zpět do Prahy.