Lyžařský zájezd Benecko
4.třídy, 5.-12.1.2008

Sobota 5.1.2008

Po náročném nalodění před školou v Praze a asi po 2,5 hodinách jízdy s jednou krátkou přestávkou jsme dorazili v pořádku na centrální parkoviště na Benecku. Tam nás přivítalo sluníčko a k naší velké radosti, na rozdíl od roku minulého, i zasněžené Krkonoše. Kousek po svých na penzion, oběd (guláš s těstovinou), rychlé vybalení a šupito s lyžemi na svah, kde proběhlo rozřazení do družstev. Poté svačinka, dovybalení a úklid. Po večeři (rizoto s okurkou) krátká informativní schůzka a rozdělení barevných rozlišovacích vestiček. Náš první den na horách jsme zakončili poslechem poučné pohádky od pana Wericha a pak již nezbytná hygiena a hupky dupky do pelíšků v očekávání nového dne.

Neděle, 6.1.2007

Budíček byl dnes v 7,30 hodin a po snídani (tvarohová pomazánka, pečivo, čaj) jsme již nastoupili k lyžařskému výcviku po družstvech. V noci nám na sjezdovku přibylo několik centimetrů nového sněhu a i celý den drobně sněžilo, takže jsme si lyžování na sjezdovce s vlekem u chalupy užili dostatečně i po obědě (vývar s nudlemi, moravský vrabec, zelí, houskový knedlík). K večeři jsme si dali zapečené těstoviny s červenou řepou a po ní si zahráli úkolové hry družstev v jídelně.

Pondělí, 7.1.2007

Pondělní ráno nás přivítalo čerstvým sněhem a bezoblačnou oblohou. Před dopoledním lyžařským výcvikem jsme posnídali sálámovou pomazánku, pečivo a čaj. Krupicovou polévku s vejcem a uzené maso s bramborovou kaší nám pan kuchař připravil na posilněnou před odpoledním programem. Ten nám poněkud zkomplikoval onečekané, ale zato vydatné sněžení. Přesto jsme se opět pilně věnovali lyžování a po večeři (masová směs s rýží) nás jako zlatý hřeb dne čekala večerní diskotéka.

Úterý, 8.1.2007

Poněkud ospalými očky jsme ráno opět pozorovali z oken noční sněhovou nadílku. Posilněni rybičkovou pomazánkou, někteří džemem s pečivem a čajem jsme dopoledne třetího "kritického" dne s kluzáky v ruce vyrazili na krátký výlet na centrální Benecko, kde jsme si měli možnost koupit nějaké drobnosti a cestou zpět si užili parádního sněžného dovádění. Bramborová polévka a vdolečky nám po návratu přišly k chuti. Odpoledne jsme si mohli vybrat podle vlastní chuti hned z několika zimních radovánek - lyžování, snowboarding, jízda na snowbladech, kluzákování či stavění sněhuláků, neboli rochnění se v čerstvých závějích. Po večeři (špagety a omáčkou a sýrem) pro nás pani učitelka Melicharová připravila historický film Osada havranů a vyslechli jsme si k němu i její poučný výklad. Utrmáceni činnostmi "odpočinkového" dne jsme se šli věnovat našim postýlkám poněkud dříve.

Středa, 9.1.2007

Počasí: polojasno, bez nového sněhu
Snídaně: sýrová pomazánka, marmeláda, máslo, pečivo, okurka, čaj
Dopolední program: lyžařský výcvik+snowblady
Oběd: krupicová polévka s vejcem, sekaná s bramborovou kaší, salát
Odpolední program: lyžařský výcvik, snowboardový výcvik, jízda na snowbladech
Podvečerní program: poslech pohádky J.Wericha
Večeře: rajská omáčka s těstovinami
Večerní program: diskotéka

Čtvrtek, 10.1.2007

Během našeho zaslouženého nočního odpočinku přibylo opět několik centimetrů sněhu, takže jsme se po snídani (vánočka, pečivo, máslo, marmeláda, čas, kakao) všichni s chutí vrhli do dalšího lyžařského zdokonalování se, ačkoliv venku bylo poněkud mlhavo. Někteří z nás opět mohli využít školních snowbladů ke zdokonalování carvingového oblouku. Dopoledne nám rychle uteklo a oběd jsme díky pobytu na čerstvém vzduchu všichni slupli s velkou chutí (hovězí polévka s nudlemi, vepřová pečeně, bramborový knedlík, špenát). Odpolední program byl dnes pestrý a mohli jsme si dle chuti vybrat - lyže, snowboard, snowblady, boby+sněžné stavby. Díky možnosti vyžití dle vlastní chuti a novému sněhu s nepatrným oteplením nám odpoledne venku rychle uteklo a nám se ani se setměním nechtělo zpátky do chaty. K večeři nám po našem škemrání pan kuchař namísto plánované zemlbáby připravil lahodné vepřové kostky s rýží. V rámci večerního programu jsme soutěžili po družstvech ve společenské místnosti s během dne připravenými scénkami a povídkami.

Pátek, 11.1.2008

Předposlední den nás na Rychlově přivítal mlhavým, mrazivým ránem. K snídani jsme si dali sýrovou mísu, máslo, pečivo, čaj a tvarohový krém a bez dlouhého otálení vyrazili plni očekávání opět na svah. Dnešní dopoledne totiž bylo pro začínající snowboardisty po trénincích na cvičné louce ve znamení prvních jízd na sjezdovce a tím i na vleku. Většina i tuto činnost, ke své nemalé radosti, po několika nezdarech zvládla. Ostatní se pilně věnovali dopilovávání svého lyžařského umění v rámci přípravy na odpolední závody. K obědu jsme měli hovězí polévku s kapáním a vynikající hamburskou pečeni s houskovým knedlíkem. Po odpoledním klidu zmizela nejen naše dopolední únava, ale i mlha, takže se závody ve slalomu uskutečnily za krásného počasí. Po odpolední svačince pak již následovalo nezbytné balení a po francouzských bramborách, které nám pan kuchař přichystal k večeři jsme si s chutí užili na závěrečné diskotéce s vyhlášením výsledků našeho celopobytového snažení.

Sobota, 12.1.2008

Každý kdo se ráno podíval z okna, musel zalitovat, že náš pobyt na horách dnes již končí. Až kýčovitě nasvícené okolní vrcholky zimních Krkonoš musely potěšit každého. Nám všek nezbývalo než dobalit, uklidit pokoje, posnídat paštiku, sýr, máslo, chléb a čaj, vyzvednou si svačinu na cestu, naplnit lahve pitím a vyrazit na cetrální parkoviště Benecka, kde na nás již čekal autobus s vlekem až po okraj naplněným našimi zavazadly a lyžemi. Cesta do Prahy díky video produkci kreslených pohádek rychle uběhla a tak jsme ve 12 hodin a 45 minut již mohli mávat našim netrpělivě čekajícím rodičů před školou. Tak snad opět za rok na horách nashledanou!