Benecko - 3.třídy
17.-24. ledna 2009

Sobota 17. ledna

Cesta jako doposud vždy na Rychlov proběhla bezproblémově a po asi 2,5 hodinách jízdy s jednou krátkou přestávkou jsme dorazili v pořádku na centrální parkoviště na Benecku. Sice už se trochu šeřilo a navíc drobně sněžilo, ale cesta na rychlovský penzion nám v čerstvém snížku rychle utekla. Rozdělili jsme se do pokojů a začali zpracovávat naše zavazadla. Po večeři (vepřový guláš s rýží) proběhla krátká informativní schůzka a dále vybalování a úklid našich lyží a lyžařských bot. Po nezbytné hygieně jsme náš první den na horách zakončili poslechem poučné pohádky od pana Svěráka.

Neděle 18. ledna

Po výtečné snídani formou švédského stolu proběhlo dopoledne rozřazení do čtyř lyžařských družstev na sjezdovce u penzionu a poté jsme se již vrhli do lyžařského výcviku s chutí sobě vlastní. Totéž jsme díky solidním sněhovým podmínkám absolvovali i po vydatném obědě (vývar s nudlemi, vepřo-knedlo-zélo) a následném poledním klidu. Lyžovali jsme asi do čtvrt na pět a jelikož nás zimní sporty baví, tak jsme si ještě po lyžovačce řádně zakluzákovali před chalupou. Důkladně jsme se i díky posilnění se odpolední svačinkou vyřádili a zapékané těstoviny s čevenou řepou nám u večeře přišly k chuti. V rámci večerního programu proběhla soutěž družstev na motivy známé televizní soutěže Kufr, u které jsme se nejen zasmáli, ale i si protáhli mozkové závity.

Pondělí 19. ledna

Ráno nás přivítala potěšující nadílka nového sněhu, který ale i díky částečnému oteplení s sebou přinesl i negativní jevy a odhalil hříšníky, kteří přípravě a údržbě skluznic lyží nevěnovali před odjezdem dostatečnou péči. Těm se první ranní jízda proměnila ve vyhlídkovou chůzi dolů po sjezdovce s nalepeným sněhem na lyžích. Situaci vyřešila pořádná porce vosku a hurá zase do výcviku. Ani nemusíme zdůrazňovat, jak nám v poledne chutnala bramborová polévka a vdolečky se šlehačkou. Odpolední sluníčko nás vytáhlo na svah brzy a celé odpoledne jsme se zdokonalovali na krásně urolbované sjezdovce, která jak jinak byla jen a jen naše. Ani se nám nechtělo končit a tak jsme lyžovali bezmála do půl páté. Někteří si ale ještě vyprosili možnost krátkého kluzákování před večeří (špagety s masem a sýrem).

Úterý 20. ledna

Tak takový obrat v počasí nečekal nikdo z nás. Ráno nás probudilo bubnování deštíku do střechy, které se sice změnilo během dopoledne na drobné sněžení, ale tato změna bohužel netrvala příliš dlouho. Po dopolední lyžovačce jsme dali lyřařské vybavení usušit, napucli se hovězí polévkou s kapáním a veřovou pečení s bramborovými knedlíky a špenátem a dopřáli si zasloužený, tentokráte trochu prodloužený polední klid na pokojích - vždyť je přeci třetí den a ten bývá kritický. Alespoň jak se v "chytrých" knížkách píše. Opoledne následoval krátký výlet na centrální Benecko s možností drobných nákupů a cestou zpět proběhlo vydatné sněžné rochnění a kluzákování, protože deštík se odpoledne změnil k naší velké radosti v drobné sněžení. Vybudovali jsme několik sněžných bunkrů a sněhuláků, které ještě musíme za našeho pobytu na horách určitě navštívit. Po rizotu k večeři nám odměnou za vzornou snahu a vytrvalost při výuce lyžování byla večerní netrpělivě očekávaná diskotéka, která se moc povedla a všichni jsme si ji užili plnými doušky. Do postýlek jsme poté opět zapadli jak legendární vlastenci.

Středa 21. ledna

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, leží nejenom rybník Brčálník, ale dnes i náš penzion Na Rychlově. Přesto jsme po vydatné švédsko-formové snídani opětovně vyrazili na lyže a i přes drobné mrholení vytrvali v pilném tréninku až do oběda. K tomu nám dnes pan kuchař připravil hovězí vývar s kapáním a rajskou omajdu s těstovinami. Během poledního klidu probíhalo intenzivní vysoušení našich lyžníkovských oděvů, abychom i odpolední lyžovačku přečkali bez zdravotní újmy. Po lyžování se ještě nejnáruživější milovníci zimních radovánek všeho druhy vydali na úpravy a dobudování včera započatého sněhového dílka. Lahodná sekaná s bramborovou kaší a okurkou nás posilnila před večerním programem. Tím byly zábavně - vědomostní soutěže v jídelně a divadelní scénka jednoho družstva.

Čtvrtek 22. ledna

Dnešní ráno bylo o mnoho optimističtější, než ta dvě předešlá. Teplota v noci klesla pod nulu a srážky ustaly. Mezi mraky se místy snažilo na nás podívat i sluníčko. Sjezdovka dopoledne byla velice tvrdá, takže jsme měli příležitost si vyzkoušet i lyžování za odlišných podmínek než doposud. Výuka probíhala opět po družstvech a již se povětšinou nesla v duchu příprav na páteční plánované závody ve slalomu. K obědu jsme měli hovězí polévku a kuře na paprice s rýží. Odpoledne se teplota přiblížila k nule a sníh částečně povolil, takže lyžovačka byla oproti dopoledni poněkud snazší. Užívali jsme si sněhu až do půl páté. K večeři jsme měli francouzské brambory s červenou řepou a poté již losování startovních čísel na zítřejší závody. Den jsme zakončili hrami v jídelně (země-město a hádej kdo jsem) a nezbytnou hygienou i pohádkou před spánkem.

Pátek 23. ledna

Na dnešní dopoledne byly původně naplánovány lyžařské závody, ale díky mrazivému ránu a tvrdému podkladu na sjezdovce se komise "závodních komisařů" rozhodla závody přeložit až na odpoledne, kdy se dalo předpokládat částečné změknutí svahu. Dopoledne tedy ještě probíhala výuka po jednotlivých družstvech. Odpoledne byl svah skutečně bezpečnější a tak se poprvé v dějinách lyžařských zájezdů naší školy uskutečnily závody nejenom ve tradičním slalomu, ale díky obětavosti a nasazení organizačního týmu premiérově v alpské kombinaci. Tedy ve slalomu i sjezdu, jejichž výsledky se sčítaly. Tato alpská dvojkombinace byla na závěr odpoledního bloku ještě rozšířena na rychlovskou trojkombinaci o krátký běh do kopce. Po večeři (smažený salám s bramborovou kaší) následovala netrpělivě očekávaná závěrečná diskotéka s vyhlášením výsledků všech oblastí našeho počínání na Rychlově a rozdílením cen. Díky sobotnímu odjezdu až po obědě jsme se nemuseli naštěstí večer zdržovat balením a tak jsme si závěrečný večírek mohli všichni parádně užít.