Exkurze do Plzně
očima žáků 5.tříd

16.2 2016 jsme se vydali na FAV (fakultu aplikovaných věd) do Plzně. Když jsem poprvé uviděl fakultu, byl jsem ohromen. Na fakultě bylo několik stanovišť, které jsme navštívili.

1. stanoviště bylo u virtuální reality HTC Vive, která mě doslova dostala. Bylo zde i "barvoměnící" pískoviště, které měnilo barvy podle výšky (když nízko, tak modré jako voda atd.), ale hvězdou prvního stanoviště byl HTC Vive.

2. stanoviště, u kterého jsme byli, byla stanice, kde jsme trénovali rychlost našeho mozku. My jsme si zkusili dva stroje na trénování. První stroj byla velká deska, na které byla čtyři tlačítka a u nich LED světla a ta se náhodně rozsvěcovala, my jsme museli co nejrychleji zmáčknout tlačítko vedle rozsvíceného světla. Druhý stroj byl podobný, ale na nohy. Před námi byl monitor a na něm bylo něco jako piškvorkové pole a pod námi jsme měli (zase) podobné piškvorkové pole, teď když už jsem vysvětlil, jak to asi vypadalo, tak ještě musím vysvětlit jak ta "hra" probíhala. Na piškvorkovém poli, co jsme měli na monitoru, se objevovalo náhodně červené kolečko ve všech místech až na prostředek, protože na piškvorkovém poli na zemi jsme na středu stáli a podle toho kde se na monitoru objevilo kolečko, tak tam jsme na pole pod našima nohama museli dupnout. Bylo to rozhodně zajímavé, zjistit kolik milisekund trvalo, než váš mozek zareaguje.

3.stanoviště vlastně bylo takový komplex ministanovišť, které se zaměřovaly na různé věci. Nejvíce mě tam fascinovalo stanoviště s drony na hledání lidí, ale bylo tam mnoho více ministanovišť - například fyzikální stanoviště nebo lukostřelbu nebo jsme si mohli dokonce i naprogramovat robota. Byla to zajímavá kombinace, ale zábava to byla.

4. a poslední stanoviště bylo věnováno technice. Toto stanoviště obsahovalo mnoho zajímavých věcí - např. dvě 3D tiskárny, jednu za 30 000,- Kč a druhou za 2 000 000,- Kč. No prostě to byli roboti nevím, co více k tomu říct.

Když jsme skončili z exkurzí, tak jsme šli na oběd, který byl výborný, a k tomu jsme měli výběr ze sedmi jídel, já osobně jsem měl vynikající čertovský guláš.

Shrnutí:
Jsem velice rád, že jsem se mohl účastnit této skvělé exkurze. Ještě lepší bylo, že počasí bylo krásné, a provoz na silnici skoro žádný.

A ještě citát na závěr od pána, který nás centrem provázel: "Je lepší mířit ke hvězdám a minout, než mířit na hromádku hnoje a spolehlivě se trefit."

David Batt, 5. B

Více na https://info.zcu.cz/clanek.jsp?id=775