Šéf NATO se stal patronem dětského hnutí Stonožka

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer přijal patronát nad hnutím Stonožka. Toto dětské mírové hnutí v Česku, na Slovensku a v Norsku sbírá prostředky na pomoc dětem v oblastech postižených válkou, přírodními pohromami či epidemií HIV/AIDS.

"Tyto děti si velmi dobře uvědomují, jak důležité jsou hodnoty naší společnosti, které hájí i NATO. Jednají velice přímo, v rovině děti dětem, lidé lidem," uvedl Scheffer poté, co se osobně setkal s delegací sedmi děvčat a jednoho chlapce z různých českých škol.

"Tato generace jednou bude rozhodovat, jakým směrem se vydáme - a mají k tomu velmi dobrý základ," dodal politický šéf aliance.

Do hnutí Na vlastních nohou-Stonožka se během 15 let zapojilo více než 100 tisíc dětí a jejich učitelů v České republice, na Slovensku a v Norsku.

Děti prostřednictvím vlastnoručně zhotovených vánočních pohlednic, obrázků a upomínkových předmětů prodávaných na školních trzích či prostřednictvím benefičních koncertů a představení získávají prostředky určené na pomoc vrstevníkům na Balkáně, v Afghánistánu, Iráku či Pákistánu.

Díky Stonožce se tak daří pořizovat školní potřeby, obnovovat školy či pořizovat sanitky. Hnutí úzce spolupracuje s českými vojáky v mírových operacích NATO.

"Je to výraz podpory pro to, co Stonožka dokáže dělat pro děti v postižených oblastech, a pro alianci je to zase velmi dobré připomenutí, že za našimi rozhodnutími vyslat vojáky do mírových misí se skrývají lidské osudy, v mnoha případech dětské," míní český velvyslanec při NATO Štefan Füle o patronátu generálního tajemníka, který začal již za Schefferova předchůdce lorda George Robertsona. Sám velvyslanec si od Stonožky také pár obrázků pořídil.

"Byla to docela hrozná zkušenost. Škola sama o sobě byla hezká, ale před ní byla studna a voda z ní, vytahovaná špinavým kýblem, byla to jediné, co děti celý den pily. Ale bylo úžasné vidět, jak se radovaly malé děti z malých bonbónů, které jsme jim rozdávali," zavzpomínala Adéla Dvořáková ze školy v Kladské ulici na pražských Vinohradech na návštěvu u vrstevníků v Kosovu. Ráda by však u Stonožky zůstala i poté, co školu dokončí.

"Je těžké přesně vyčíslit přínos Stonožky. Když jsme třeba objevili 22 dětí v Kosovu, tak je naše děti ze sbírek školních potřeb kompletně vybavily. Ale počítám-li průměr za každý rok, tak za patnáct let to mohlo být přes 100 milionů korun," míní prezidentka hnutí Běla Jensenová. K bilanci přispívají i norské a české firmy, které si dětské výrobky od hnutí kupují, například jeden ropný koncern si takto pořídil 16 tisíc vánočních pozdravů.

ČTK

 

Fotky